BrassFive

Jan Pohořalý - trubka, křídlovka

Narodil se 19. dubna 1976 v Benešově. Prvního hudebního vzdělání se mu dostalo od dědečka, po kterém zdědil lásku k hudbě a trubce. Od osmi let navštěvoval LŠU v Benešově. Od roku 1990 do roku 1994 studoval ve třídě prof. Jiřího Mandyse na Vojenské konzervatoři v Roudnici nad Labem. Po maturitě v roce 1994 začal hrát v Posádkové hudbě Praha. Od roku 1995 do roku 1998 navštěvoval Pražskou konzervatoř, kde byl ve třídě prof. Antonína Vaigla. Absolvoval v roce 1998. Od roku 2001 studoval na HAMU ve třídě prof. Václava Junka a doc. Vladimíra Rejlka. Studia ukončil v roce 2006 s titulem Magistr umění.

Zúčastnil se několika soutěží - 1994 - Soutěž konzervatoří I. kategorie, Kroměříž, 2003 - Pražské Jaro, 2005 - Soutěž žesťových nástrojů Brno 2005, III. Kategorie - 2. místo. Mimo své stálé angažmá vystupuje s různými symfonickými a komorními orchestry (Berg, Č.N.S.O, Agon, KSO). Jako sólista vystupuje s Prag Royal Orchestra. S orchestrem Berg provedl českou premiéru skladby "Gregoriánské variace" Henri Tomasiho a v roce 2007 natočil pro Českou televizi s orchestrem Berg, skladbu Slavomíra Hořínky "Širej ahava".

V roce 1996 se stal zakládajícím členem kvinteta "Brass Five". Mezi jeho oblíbené hudební žánry patří barokní chrámová hudba, kterou nejčastěji provádí ve spolupráci s varhaníkem Jakubem Janštou, který je i stálým hostem souboru.


Karel Palowski - trubka

Narodil se 2. února 1977 v Karviné. Vyrůstal v hudební rodině. Otec Bronislav Palowski je hudebním pedagogem na ZUŠ v Havířově. V osmi letech se začal učit hrát na trubku u svého otce a od čtrnácti let hrál v místní dechové kapele. Po ukončení základní školy vystudoval v letech 1991 až 1995 Střední zemědělskou školu v Českém Těšíně. Po maturitě byl přijat na Konzervatoř v Praze. Zde studoval ve třídě prof. Miroslava Kejmara, prvního trumpetisty České filharmonie. V roce 2001 absolvoval. V témže roce se dostal na HAMU v Praze do třídy prof. Václava Junka. V roce 2006 absolvoval s titulem Magistr umění.

Zúčastnil se soutěží - Soutěž konzervatoří v roce 2000 v Teplicích - 1. místo, Pražské jaro 2003. Od roku 2004 je koncertním mistrem orchestru Posádkové hudby Praha. Ve volných chvílích hraje v orchestru Václava Hybše, symfonickém orchestru ČNSO a se známou dechovou kapelou Veselkou Ladislava Kubeše.
Jan Bílek - horna

Narodil se v roce 1977 v hudební rodině v městečku Hořice v Podkrkonoší. Od mládí se věnoval klavíru a hře na lesní roh. Vystudoval konzervatoř v Pardubicích, obor lesní roh, ve třídě prof. Tvrdého. Poté krátce působil jako pedagog a posléze se přestěhoval do Prahy, kde absolvoval konzervatoř Jaroslava Ježka v oboru skladba ve třídě prof. Stanislava Jelínka.

Ve volném čase se věnuje kompozici, skládá zejména vážnou a filmovou hudbu (Alpská suita pro orchestr, skladba První v první pro 8 kytar, Koncert pro lesní roh a orchestr, Koncert pro ozvučenou kytaru a smyčce, Smyčcový kvartet g-moll a další), píše také aranžmá pro Brass five. Je členem Posádkové hudby Praha. Kromě hry na lesní roh se zabývá i nonartificiální sférou, na piano působí v kapele Caribe hrající salsu.

Václav Bízek - trombon

Pochází z Bečova nad Teplou, kde při základní škole navštěvoval i lidovou školu umění, obory klavír a trombon. Po vystudování Vojenské konzervatoře, kde se během studia v roce 1997 zúčastnil hudební soutěže v Brně a v roce 1998 soutěže konzervatoří v Ostravě, se stal sólistou orchestru Posádkové hudby Praha.

Zajímá se o vážnou hudbu, ale také o mnoho jiných stylů např.jazz, swing, funk, latino. Kromě svého zaměstnání a Brass Five působí v některých kapelách pražské scény (Caribe, Brand new Band, Cool Fire).Martin Pončík - tuba

Pochází ze severomoravského městečka Odry. Zde v osmi letech začal navštěvovat základní uměleckou školu a jeho snem bylo naučit se hrát na tubu nebo heligon (stejně jako děda). Klukovský sen se mu začal plnit v roce 1986, kdy si poprvé přinesl domů tubu.

V roce 1990 zahájil studium hry na tubu na Vojenské konzervatoři v Roudnici nad Labem. V maturitním ročníku se zúčastnil interpretační soutěže konzervatoří v Kroměříži a umístil se na prvním místě ve své kategorii .V témže roce úspěšně absolvoval konkurz do Posádkové hudby Praha, kde jako koncertní mistr působí doposud. Dvouleté dálkové studium na Voj. konzervatoři zakončil v roce 1997 získáním absolutoria a účastí na soutěži konzervatoří v Brně. Dále pak navštěvoval hodiny komorní hry na Pražské konzervatoři u prof. Antonína Vaigla a stal se jedním ze zakládajících členů souboru Brass Five. Kromě orchestrální a komorní hry na tubu se věnuje také hře na baskytaru (jako hráč na tento nástroj působí v Tanečním orchestru T.O.P Praha). V současné době dálkově studuje obor Hudební věda na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.© 2008, Brassfive.cz | XHTML & CSS Valid | HOME